چرا برزیل؟

برزیل از نظر جغرافیایی در آمریکای جنوبی واقع شده است و فرهنگ خاص و منحصر به فردی دارد. اساس فرهنگ برزیل بر پایه تنوع فرهنگی بنا شده است. زبان رسمی، پرتغالی برزیلی میباشد که اندکی با پرتغالی اروپایی متفاوت میباشدمردمان برزیل بسیار خونگرم و شاد هستند و نسبت به خارجیها حس حمایت قابل تحسینی دارند. در برزیل هیچ وقت شما احساس تنهایی نمیکنید، نه تنها کسی به شما به چشم یک خارجی اضافه نگاه نمیکند، بلکه حس غربت شما را نیز درک میکنند

برزیل یکی از بهترین و قویترین سیستمهای آموزشی دنیا را دارد و حضور دانشگاه سائوپائولو در لیست ۲۰ دانشگاه برتر جهان میتواند موید این موضوع باشد

یکی از دلایل عدم شناخت کافی نسبت به دانشگاههای برزیل در ایران زبان رسمی این کشور میباشد، که اتفاقاً همین مسأله باعث شده است که دانشگاههای برزیل در رتبهبندی جهانی در جایگاه شایستهای نسبت به موقعیت فعلی خود قرار نگیرند. اما نیمنگاهی به تولیدات علمی دانشمندان و استادان دانشگاههای این کشور در مجلات و کنفرانسهای بینالمللی نشان میدهد که بسیاری از آنها در رده دانشمندان بزرگ دنیا در حال تولید علم و تکنولوژی هستند. اگرچه برای رفع این نقیصه دولت برزیل اخیراً سرمایهگزاری کلانی جهت گسترش بیش از پیش مراودات علمی و تحقیقاتی بینالمللی خود از طریق جذب دانشجویان و پژوهشگران خارجی نموده است و بر این اساس دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی این کشور نیز با علاقه بسیار زیادی از این دانشجویان و پژوهشگران استقبال مینمایند، به طوری که دانشجویان خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی راحتتر از دانشجویان برزیلی میتوانند بورس تحصیلی دریافت نمایندبرزیلیها به آموزش و پژوهش، علیالخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی نگاه ویژهای دارند. زیرا در اینجا با یک مدرک کارشناسی، نسبتاً راحت میتوان شغل مناسبی به دست آورد، لذا کسانی که وارد مقاطع تحصیلات تکمیلی میشوند نشان میدهند که در حقیقت به دنبال فراگیری علم و دانش و مهارت بیشتر هستند، نه به دست آوردن مدرک تحصیلی.

 

در برزیل همانند ایران دو دسته دانشگاه وجود دارد: دانشگاههای فدرال و دانشگاههای خصوصی. تحصیل در دانشگاههای فدرال مجانی بوده ولی برای ورود به آنها در مقطع لیسانس نیاز به عبور از آزمون ورودی میباشد. این آزمون ورودی برای هر دانشگاه فدرال به صورت جداگانه برگزار میشود. جذب دانشجو در مقاطع کارشناسیارشد و دکتری در دانشگاههای فدرال روال خاصی ندارد و در دپارتمان هر دانشگاه قوانین مخصوص به خود را دارد که معمولاً شامل بررسی رزومه تحصیلی و مصاحبه میباشد.

 

شایان ذکر است که دانشگاههای خصوصی در کشور برزیل از کیفیت خوبی برخوردار هستند و به صورت بسیار دقیق توسط وزارت علوم و تکنولوژی این کشور کنترل میشوند و در صورت افت کیفیت در یک رشته، مجوز آن رشته در دانشگاه مورد نظر باطل میشود. ورود به دانشگاههای خصوصی در برزیل نیز منوط به عبور از کنکور آن دانشگاه است که اخیراً در راستای گسترش جذب دانشجویان خارجی، دولت این کشور در حال ایجاد تسهیلاتی برای معافیت خارجیان از این کنکورها میباشد.

برزیل یکی از کشورهای در حال توسعه میباشد که در حال گذار به جامعه صنعتی است. در حالی که در چند سال گذشته قدرتهای اقتصادی بزرگ دنیا دچار رکود و بحران اقتصادی بودند، برزیل یکی از معدود کشورهایی بود که دارای نرخ رشد اقتصادی مثبت بود و اصلاً بازارها و صنایع این کشور دچار رکود نشدند که این نشانی از استحکام زیر ساختهای اقتصادی این کشور میباشد. هم اکنون برزیل ششمین قدرت اقتصادی دنیا میباشد، یعنی بالاتر از فرانسه و انگلیس! پیشبینیها بر این است که در سال ۲۰۱۶ میلادی برزیل، هند و چین جمعا ۶۵ درصد کل اقتصاد دنیا را در اختیار خواهند داشت. هم اکنون برزیل چهارمین سازنده هواپیما در دنیاست و هشتمین تولید کننده فولاد دنیا، دهمین خودروساز بزرگ دنیاست به طوری که تمام شرکتهای بزرگ خودروسازی دنیا در برزیل کارخانه دارند که همین امر باعث شده برزیل در سالهای آینده قطب خودروسازی قاره آمریکا شود. همچنین برزیل سومین تولیدکننده پوشاک و منسوجات دنیا میباشد.

البته باید اذعان داشت که از نظر ساختار اجتماعی و کنترل فقر هنوز برزیل با اروپا فاصله دارد و علت آن هم جمعیت بسیار زیاد و وسعت این کشور میباشد که خدماترسانی را بسیار دشوار نموده است. با این حال دولت برزیل با اجرای برنامههای کوتاه مدت و بلند مدت خدمات اجتماعی، به سرعت در حال پر کردن شکاف طبقات فقیر و غنی میباشد.

یکی از مسائلی که در آینده برزیل را تبدیل به یکی از کشورهای کلیدی در دنیا خواهد کرد بحران فراگیر آب شیرین و مواد غذایی است. همانطور که میدانید در آینده نزدیک با توجه به نرخ افزایش جمعیت و کاهش منابع غذایی، دنیا وارد یک بحران بزرگ خواهد شد. در این میان برزیل نقش کلیدی را دارد. زیرا حدود ۲۰ درصد آب شیرین دنیا در برزیل قرار دارد. همچنین زمینهای قابل کشاورزیِ استفاده نشده در برزیل از کل زمینهای قابل کشاورزیِ استفاده نشده در قاره آسیا بیشتر است! هم اکنون برزیل یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد غذایی در دنیاست و دولت برزیل با اجرای سیاستهای تشویقی سعی در توسعه و مدرنیزه کردن این بخش دارد.