راهنمای سائوپائولو

سائو پائولو پایتخت ایالتی به همین نام در برزیل، با حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت و آسمانخراش‌های بسیار زیاد، بزرگترین شهر آمریکای جنوبی به شمار می‌رود. حتی شهری همچون نیویورک هم با وجود جمعیت ۸ میلیون نفری خود در برابر این شهر، کوچک به نظر می‌رسد.

 

سائو پائولو بزرگترین مرکز تجارتی در تمام برزیل  محسوب می‌شود. شاید برای کسانی که عاشق طبیعت هستند کمی نا امید کننده ظاهر شود، اما برای آن‌هایی که دنبال گشت و گذار در شهرهای بزرگ و زندگی شبانه و شب نشینی هستند، مقصدی رویایی به شمار می‌رود. به طور کلی این شهر هم گران محسوب می شود و هم ارزان و مقرون به صرفه، چرا که طیف وسیعی از قیمت‌ها را برای گردشگران فراهم کرده است.

وضعیت آب و هوایی

سائو پائولو شهری است که هر دو نوع آب و هوای گرمسیری و معتدل را با هم دارد. این شهر در هر زمان از سال برای سفر مقصدی عالی به شمار می‌رود و نیازی به نگرانی در مورد تغییرات ناگهانی فصلی نیست. بازدیدکنندگان می توانند اغلب انتظار روزهایی آفتابی به همراه درجه حرارتی خنک تا گرم را داشته باشند. تابستان‌ها، از ماه دسامبر تا مارس زمانی عالی برای مسافرت به این شهر  است که با وجود روزهای آفتابی، این مدت را برای گشت و گذار در سواحل زیبای این شهر مناسب می کند. فقط مطمئن شوید که از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، چرا که ممکن است پوستتان به راحتی زیر آفتاب سوخته شود. همچنین بهتر است برای رگبار باران‌های اتفاقی هم خودتان را آماده کنید. خوشبختانه این رگبار‌های تصادفی، خیلی طولانی نیستند و می توانید هنوز هم به سفرتان ادامه دهید. زمستان‌های این شهر کمی سردتر است و برای کسانی مناسب است که دوست دارند ژاکت گرم بپوشند.

بهترین زمان برای رزرو هتل

از آنجایی که سائو پائولو از نظر اقتصادی بسیار پویا است، میزبان تعداد متنوعی از هتل‌های مختلف است که برای هر نوع بودجه‌ای مناسب هستند. اما همه‌ی آن ها در فصول هتل مشترک هستند. در طول تابستان، از ماه دسامبر تا فوریه قیمت‌ها به  طور عمومی بالا می‌روند، در حالی که در نقطه‌ی مخالف سال، به نحوی عالی کاهش پیدا می کنند.

انواع هزینه‌ها

هزینه‌ی هاستل

به راحتی می توانید در این شهر هاستل های مقرون به صرفه ای پیدا کنید. کافی است کمی جستجو کنید. برای یک شب اقامت در اتاقی اشتراک باید متحمل پرداخت ۹۰ تا ۲۰۰ رئال برزیل شوید. اگر تمایل دارید در اتاق های خصوصی توقف کنید، باید به ازای هر شب اقامت در اتاقی خصوصی با دو تخت مجزا یا یک تخت دو نفره بین ۷۹ تا ۱۲۰ رئال بپردازید. البته هاستل‌های گران‌تری هم در این شهر وجود دارند که با توجه به نزدیک بودن قیمتشان به هتل‌ها‌ی چند ستاره خیلی پیشنهاد نمی‌شوند.

هزینه‌ی اقامت در هتل

بدون هیچ مقدمه‌ای می رویم سراغ هزینه‌ها، اگر بخواهیم لیستی از قیمت انواع هتل در سائوپائولو بر اساس کیفیت و تعداد ستاره تهیه کنیم، نتیجه به شرح زیر خواهد بود:

۱ ستاره       ۵۸ تا ۳۹۱ رئال

۲ ستاره       ۱۱۳ ۶۱۳ رئال

۳ ستاره       ۱۶۴ تا ۱,۱۴۱ رئال

۴ ستاره       ۳۰۴ تا ۱,۲۶۲ رئال

۵ ستاره       ۶۲۱ تا ۲,۶۰۴ رئال

نکته: دقت کنید که این قیمت‌ها میانگین نرخ اجاره‌ی اتاق در ۳ ماهه‌ی آخر ۲۰۱۵ هستند. بدیهی است که امکان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی و نرخ تورم بالا یا پایین شوند وجود

دارد.

متوسط قیمت مواد غذایی

پیدا کردن غذا و نوشیدنی خوب و ارزان در سائو پائولو خیلی مشکل نیست. به راحتی می توانید رستوران های آسیایی به همراه غذاهای خوشمزه و مقرون به صرفه ای را پیدا کنید. اما به یاد داشته باشید که رستوران هتل‌ها و مکان‌های تجملی می توانند هزینه‌های سنگینی را روی دست‌تان بگذارند.

صبحانه: اگر دوست دارید بیرون از هتل مقصدتان این وعده‌ی لذیذ و مقوی را میل کنید، پیشنهاد ما کافه‌های این شهر خواهد بود. (۱۰ تا ۱۸ رئال)

ناهار: شما می توانید در رستوران‌های نشستنی توقف کنید یا به یکی از بیشمار فست فودهای این شهر سری بزنید. در هر صورت انتخاب با شما خواهد بود. (۱۵ تا ۳۰ رئال)

شام: اکثر وعده‌های شام این شهر به همراه لوبیا و برنج سرو می‌شوند. اگر هم غذای گیاهی دوست دارید فرقی نمی کند، در هر نقطه از شهر که نگاه کنید، می توانید یک رستوران خوب پیدا کنید. (۲۰ تا ۴۰ رئال)

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۱۳۸ و۱۰۰ رئال برزیل تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

هزینه‌ی حمل و نقل

سیستم حمل و نقل عمومی سائو پائولو به طور معمول شامل، اتوبوس، مترو و قطار می‌شود. اتوبوس‌های این شهر به طور مکرر توقف دارند و کل شهر را پوشش می دهند. اگر زبان پرتغالی ندانید احتمالا در پیدا کردن نقاط توقف کمی مشکل پیدا خواهید کرد. متروی سائو پائولو ۵ خط رنگی دارد که به سادگی توسط مردم محلی شناخته می شوند. چهار خطوط اول این سیستم بیشترین استفاده را برای گردشگران دارد. کیوسک‌های مخصوص در همه‌ی ایستگاه‌های مترو و قطار اقدام به فروش بلیط می کنند. نکته‌ی جالب اینکه افراد مسن بالای ۶۵ سال، بدون پرداخت هزینه‌ای و تنها با نشان دادن کارت شناسایی می توانند از متروی این شهر استفاده کنند. هزینه‌های معمول حمل و نقل در سائوپائولو به شرح زیر است:

تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر                                ۱۲۰ تا ۱۸۰ رئال

مترو در شهر                                                            ۳.۵۰ رئال

اتوبوس در شهر                                                        ۳ رئال

هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی در شهر          ۱۲ تا ۱۸ رئال

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی درهزینه‌ها

با دوستتان سفر کنید

به طور کلی در برزیل قیمت‌ انواع اتاق تک نفره تقریبا دو برابر حالتی خواهد بود که در اتاق های دو نفره هستید. پس اگر در طول سفر یکی از دوستانتان همراه شما باشد، می‌توانید هزینه‌های اقامت را به نصف کاهش دهید.

از قبل روی کرایه تاکسی توافق کنید

در این شهر اغلب راننده تاکسی‌ها اگر بدانند خارجی هستید، سعی می کنند با حساب نکردن کرایه بر اساس قانون و متراژ هزینه‌ی بیشتری از شما بگیرند. پس از قبل کرایه را تعیین کنید تا کلاه سرتان نرود.

بهترین تفریحات و سرگرمی‌ها در سائو پائولو

پارک شهری Ibirapuera

پارک Ibirapuera در واقع یک جزیره کوچک و سرسبز در قلب کلان شهر سائو پائولو است که در طول سال فعالیت های ورزشی، نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری مختلفی را میزبانی می‌کند. در این ناحیه می توانید Pavilhão da Bienal را که یکی از مهمترین فضاهای فرهنگی است به علاوه‌ی دیگر نهادهای مهم، از جمله موزه‌های هنر و Oca do Ibirapuera را پیدا کنید. حتی اگر خط فکری شما خیلی با این موارد سازگار نیست، خود پارک ارزش توقفی 1 تا 2 ساعته  را دارد.

نکته‌ها:

 • نزدیک دروازه شماره 3، می توانید دوچرخه اجاره کنید.
 • پیشنهاد می کنیم برای خرید نارگیل تازه و اسنک از فروشندگان دوره گرد، مقداری پول نقد به همراه داشته باشید.

ایستگاه راه آهن Luz

با وجود اینکه بیش از یک قرن از افتتاح این ایستگاه راه‌آهن  (Estação da Luz) گذشته است، اما بنای آن هنوز هم زیبا و فریبنده به نظر می‌رسد. در ساخت این ایستگاه که در قلب شهر قرار دارد،  از معماری بریتانیا الهام گرفته شده است.  ایستگاه نام برده یکی از قطب‌های اصلی سیستم حمل و نقل عمومی در سائو پائولو به شمار می‌رود. مردم از هر طبقه‌ای به اینجا می‌آیند و زیر یک سقف باشکوه با آن ساعت سبک انگلیسی  جمع می‌شوند

میدان Luz

میدان Luz قدیمی ترین پارک سائو پائولو است که بین ایستگاهی به همین نام و موزه‌ی Pinacoteca do Estado قرار دارد و آن را تبدیل به نقطه‌ی توقف بسیار خوبی بین این دو مقصد کرده است. این مکان در ابتدا به عنوان باغ گیاه‌شناسی افتتاح شد، که البته قبل از اینکه در سال 1825 به روی عموم باز شود، به عنوان تفرجگاهی برای ثروتمندان کاربرد داشت. امروزه اما به عنوان نقطه‌ای ایده‌ال برای استراحت کردن استفاده می‌شود.

نکته‌ها:

 • شدیدا پیشنهاد می کنیم روزهای آفتابی  به این پارک سر بزنید.
 • با وجود اینکه این پارک برای انجام فعالیت‌های ورزشی کاملا مناسب است، اما پارک های دیگر امکانات بیشتری دارند.

خیابان پائولیسیتا

یکی از مهمترین خیابان‌های سائو پائولو که میزبان چندین موسسه‌ی مالی اقتصادی و جاذبه‌ی توریستی خوب است. معمولا این خیابان در تمام طول روز شلوغ است، که همین موضوع آن را تبدیل به مکانی عالی برای قدم زدن و داشتن حس و حالی شبیه مردم این شهر کرده است. پیشنهاد می کنیم از ایستگاه متروی Consolação شروع به قدم زدن و مسیرتان را به سمت ایستگاه Brigadeiro باز کنید. نقاط اصلی که در طول این مسیر از آن ها عبور خواهید کرد شامل ساختمان شورای ملی (میزبان بزرگترین فروشگاه کتاب برزیل)، موزه‌ی هنر سائو پائولو (که  نمای بیرونی آن بسیار زیباست)، پارک Trianon (مکانی فوق‌العاده برای آرامش)، Prainha da Paulista (داشتن کافه‌های خوب با نمایی زیبا از خیابان)،  مرکز فرهنگی FIESP (میزبان نمایشگاه‌های فصلی)، مرکز فرهنگی Itau (مکان دیگری برای برگزاری نمایشگاه) و Casa das Rosas (یک عمارت نمادین با باغ‌های زیبا) هستند.

نکته‌ها:

پیشنهاد می کنیم یک pastel (خمیر اسنک سرخ شده که با پنیر،گوشت و محتویات خوشمزه‌ی دیگر پر شده است) معروف برزیلی تهیه و هنگام قدم زدن میل کنید.

اگر احساس گرسنگی کردید، یکی از میان وعده‌های دیگر برزیلی pão de queijo (توپ‌های پنیری پخته شده) است که در اغلب اسنک فروشی‌های برزیلی یافت می شود.

گشت و گذار در بتمن آلی (Batman Alley)

به هنرهای خیابانی علاقمندید؟ همانطور که احتمالا اغلب شما می‌دانید، برزیل یکی از آن کشورهایی است که اینگونه هنرها در آن بسیار غنی هستند. به بتمن آلی (کوچه‌ی خفاش) سری بزنید تا با برخی از بهترین هنرهای خیابانی این کشور آشنا شوید. این گالری خیابانی باز، چیزهای زیادی در مورد فرهنگ سائو پائولو برای گفتن دارد و بسیار تماشایی است، به ویژه محله‌ای که در آن واقع شده است. Vila Madalena، محله‌ای است که همیشه پر از زندگی، انرژی، موسیقی، هنر و شب نشینی‌های فوق‌العاده است.

نکته‌ها:

 • چندین گالری در همان حوالی وجود دارد. اگر دوست دارید با ساخته‌های مردمی بیشتر آشنا شوید، می توانید از آن ها بازدید کنید.
 • نقاشی‌ها دائما بازسای می‌شوند، همین موضوع سبب شده است که در هر بازدید منحصر به فرد جلوه کنند.

فروشگاه کتاب Livraria Cultura

نیاز به یک فرهنگ لغت پرتغالی دارید؟ این سه فروشگاه در یک کتابفروشی درون ساختمان مجلس ملی (واقع در خیابان پائولسیتا) که یکی از بزرگترین فروشگاه‌های کشور به شمار می‌رود جای مناسبی برای این کار خواهد بود. در اینجا محدوده‌ی وسیعی از کتاب‌هایی به زبان انگلیسی و پرتغالی در اختیار مشتریان خواهد بود.  در مرکز استراحت این ناحیه بنشینید،  کتابی را که دوست دارید خریداری کنید، و با خیال راحت ورق بزنید. حتی اگر علاقه‌ای به خرید کتاب ندارید، می توانید در تئاتری که در تمام طول سال میزبان سخنرانی‌ها و اجراهای موسیقی زنده است یا در سینمایی که فیلم‌هایی منتخب از بهنترین‌ها را به نمایش می گذارد خودتان را سرگرم کنید.

نکته‌ها:

 • اگر نیاز به نوشیدنی و قهوه دارید، یک کافه در کتابفروشی و یکی هم در سالن اصلی وجود دارد.
 • این مکان از دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۰ شب به روی علاقمندان باز است. روزهای یکشنبه و تعطیلات ساعات کار کتابفروشی از ۱۲ ظهر تا ۸ شب خواهد بود.

لذت شنیدن موسیقی کلاسیک در Julio Prestes

بلیط یکی از بهترین سالن‌های کنسرت جهان را خریداری کنید و از یک شب همراهی با ارکستر کلاسیک با تمام وجودتان لذت ببرید. علاقه‌ای به موسیقی کلاسیک ندارید؟ مشکلی نیست، می‌توانید از معماری و اتمسفر خالص این مکان هم لذت ببرید. یک کافه و رستوران به همراه غذاهای شگفت‌انگیز هم در ساختمان وجود دارند که شب رویایی شما را تکمیل می کنند.

نکته‌ها:

 • اگر از نظر بودجه محدودیت دارید و امکان خرید بلیط  کنسرت برایتان مقدور نیست، می توانید در صبح روزهای پنج شنبه، تمرین اعضای ارکستر را با هزینه‌ی کمتری به تماشا بنشینید.

پیتزا فروشی Veridiana

در هرکجای برزیل که جستجو کنید، می توانید به راحتی رستوران‌های محلی را پیدا کنید. اما ممکن است پیدا کردن  یک پیتزا فروشی خوب، با غذاهای فوق‌العاده‌ی ایتالیایی به علاوه‌ی محیطی بسیار زیبا و فریبنده در کشوری مثل برزیل کمی مشکل باشد. اگر می خواهید انواع مختلف پیتزا را در سائو پائولو امتحان کنید، پیتزافروشی Veridiana که در قلب Higienopolis (محله‌ای مجلل در شهر) قرار دارد، مکانی عالی برای این کار است. محیط این رستوران در عمارتی که قدمت آن به سال ۱۹۰۳ میلادی بر می‌گردد، واقع شده است. از ویژگی های خوب این مکان، روشنایی شمع، میزهای روستایی و اجرای موسیقی زنده‌ی پیانو در طول شب است. باور کنید حتی محیط این رستوران هم ارزش بازدید را دارد.

نکته‌ها:

Crostinis و bruschettas دو غذای خوشمزه‌ی این مکان هستند.

اگر دوست دارید چیزی متفاوت را تجربه کنید، پیتزای شکلات سفید را امتحان کنید. ترکیبی از شکلات سفید، پنیر بری و میوه‌های قرمز که Pizza Dolce Exclusiva نامیده می‌شود.

 

کامیون مواد غذایی Butantan

چه چیزی می تواند بهتر از یک کامیون مواد غذایی پارک شده به همراه غذاها و نوشیدنی‌های شگفت‌انگیز باشد؟ در Butantan می توانید هرچیزی از نوشیدنی‌های آرژانتینی گرفته تا ماکارونی، همبرگر ماهی قزل آلا و موارد بیشتری را پیدا کنید. مطمئن باشید به یک بار امتحان کردنش می‌ارزد.

نکته‌ها:

 • اگر می خواهید یک میان وعده‌ی خوشمزه‌ی برزیلی را امتحان کنید، tapioca (نان شیرینی پخته شده با آرد نشاسته‌ی کاساوا) سفارش دهید. حتی می توانید محتویات ان  و شیرینی یا هر طعمی را که دوست داشتید، خودتان انتخاب کنید.
 • یکی از دسر‌های لذت بخشی که می توانید اینجا مزه کنید، churros (دونات انگشتی) است.
 • این مکان در زمان ناهار و به خصوص آخر هفته‌ها خیلی شلوغ است، پس سعی کنید حدود ساعت ۱۱ به آن‌جا بروید.

لذت خرید در Bom Retiro

یکی از بهترین و لذت بخش‌ترین کارهایی که در هر سفری، به خصوص شهرهای بزرگ می توان انجام دادف، بدون شک خرید کردن است. اگر دوست دارید لباس، کفش و انواع لوازم جانبی را با قیمتی ارزان خریداری کنید، برخی از فروشگاه‌های محله‌ی Bom Retiro اجناسشان را به قیمت عمده به فروش می‌رسانند. پس فرصت را از دست ندهید!

 

موسسه‌ی Tomie Ohtake

موسسه‌ی Tomie Ohtake تکه‌ای ارزشمند از هنر معماری به شمار می رود. بخشی از این بنا یادآور گوگنهایم در نیویورک است اما به صورت تمام رنگی! به علاوه اینکه رنگ ساختمان با توجه به شرایط آب و هوایی تغییر می‌کند. این موسسه پیش قراول هنر مدرن به شمار می‌رود و دارای یک رستوران بسیار خوب هم است.

نکته‌ها:

 • پیشنهاد می کنیم برانچ یکشنبه‌ی محبوب را در رستوران این موسسه امتحان کنید. برانچ غذایی است که هم به عنوان صبحانه و هم ناهار صرف می‌شود.
 • هزینه‌ی پارکینگ این موسسه بسیار گران است، پس اگر ماشین دارید سعی کنید در جایی دیگر به دنبال محل پارک بگردید.

موزه‌ی هنر سائو پائولو (MASP)

Museu de Arte de Sao Paulo Assis Chateaubriand یا به اختصار MASP، موزه‌ی هنرهای سنتی سائو پائولو است که در آن شاهکار‌های ملی و بین المللی همچون آثار پارتیناری، ون گوک و دگا در آن به نمایش گذاشته شده‌اند. خود بنای موزه زیبایی قابل توجهی دارد، به علاوه مجموعه‌ی هنری به نمایش گذاشته شده در آن تنها چندین ساعت زمان نیاز دارد تا بتوانید به طور کامل آن را بازدید کنید.

نکته‌ها:

 • روزهای سه شنبه ورود به موزه رایگان است.
 • روزهای یکشنبه می توانید یک بازار عتیقه فروشی را زیر سقف موزه پیدا کنید.
 • این موزه در خیابان پائولیسیتا واقع شده است.

 

ساختمان Banespa

اگر دوست دارید مناظری منحصر به فرد و خوب از شهر سائو پائولو، آن هم به صورت ۳۶۰ درجه یا پانوراما را تماشا کنید، تقریبا جایی بهتر از Banespa پیدا نخواهید کرد. کافی است به طبقه‌ی بالای برج بروید تا به این هدف دست پیدا کنید.

نکته‌ها:

 • سعی کنید درست قبل از غروب آفتاب به اینجا بیایید، چرا که هم صف‌ها کوتاه تر هستند و هم منظره‌ای زیباتر در انتظارتان خواهد بود.
 • ورود به ساختمان رایگان است، اما تنها برای پنج دقیقه اجازه دارید در بالای آن بمانید. ولی باز هم ارزشش را دارد.

خیابان Rua 25 de Marco

خیابان مذکور، محبوب‌ترین ناحیه‌ی فروشگاهی در سراسر سائو پائولو به شمار می‌رود که در آن هرچیزی از لوازم الکتریکی گرفته تا سوغاتی و لوازم خانگی پیدا می‌شود. نقطه‌ای عالی برای کسانی که دنبال تخفیف‌ می‌گردند. یک نفس عمیق بکشید و در میان جمعیت زیادی که در حال رفت و آمد هستند غرق شوید.

نکته‌ها:

 • اغلب فروشندگان این خیابان نمی توانند به انگلیسی صحبت کنند، سعی کنید در صورت امکان یک نفر را که به زبان پرتغالی مسلط  است به همراه داشته باشید.
 • به هیچ وجه برای چانه زنی به خودتان شک راه ندهید.

تپه‌ی Pico Do Jaragua

تپه‌ طبیعی Pico Do Jaragua  بلندترین نقطه‌ی شهر تا سمت غربی، که تنها  محیط جنگلی پارک Estadual do Jaraguá قابل مشاهده است. برای رسیدن به بالای تپه دو راه وجود دارد: ۲ کیلومتری پیاده روی با زحمت، یا توسط جاده (ماشین یا دوچرخه). اما اطمینان می دهیم که رسیدن به قله‌ی آن ارزش این زحمت را دارد، چرا که مناظری زیبا و بدون خرج از جنگل و محیط شهری در دید شما خواهد بود. علاوه بر این، تعدادی حمام، چند نقطه‌ی مناسب برای پیک نیک و منقل‌های کبابی وجود دارد که این مکان را برای یک بعد از ظهر عالی به نقطه‌ای مناسب تبدیل کرده‌اند.

نکته‌ها:

 • برای رسیدن به پارک، می توانید به راحتی با اتوبوس از Praça Ramos de Azevedo، نزدیک ایستگاه متروی Anhangabaú (خط قرمز) به اینجا سفر کنید.
 • حتما برای رفتن به بالای قله روزهای کاملا آفتابی را انتخاب کنید، چرا که بیشتر اوقات مه آلود است.
 • علاوه بر مسیر پیاده‌روی اصلی به بالای تپه، دو مسیر جنگلی دیگر هم وجود دارد که برای بچه‌ها و سالمندان تدارک دیده شده است.
 • اگر به سمت قله پیاده روی می‌کنید، حتما به یاد داشته باشید که در انتهای مسیر باید بیش از ۱۰۰ پله را بالا بروید.
منبع: تهیه شده در کجارو